The NeXuS World
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

The NeXuS World

you will see
 
AcasaPortalGalerieUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Despre vise

In jos 
2 participan?i
AutorMesaj
NeXuS
Administrator
Administrator
NeXuS


Numarul mesajelor : 290
Varsta : 34
Localizare : On the top of the world !
Data de inscriere : 23/08/2008

Despre vise Empty
MesajSubiect: Despre vise   Despre vise EmptyDum Aug 24, 2008 3:04 pm

Despre vis ca fenomen psihic

În urmă cu mai bine de 100 de ani, Sigmund Freud spunea ca visul este cheia cu care pătrundem în abisurile ființei, în inconștient.

Cartea sa, "Interpretare viselor" a marcat un punct de cotitură în analiza vieții inconștiente, însă, în același timp, a dus la reevaluarea visului.

Teoria visului, așa cum a fost ea concepută de Freud, avea să influențeze în mare măsură cercetările din acest domeniu din secolul XX.

Pentru că subiectul e unul prea vast, în mod deliberat am lăsat deoparte chestiuni precum rolul visului în artă și literatură sau semnificația visului în tradiția populară.

Ce sunt visele?

Interpretările cu privire la motivele pentru care visăm au variat de-a lungul ultimului secol. La fel de mult a variat și importanța dată visului ca fenomen psihic.

Putem vorbi de cel puțin trei mari direcții de cercetare sau viziuni asupra visurilor.

Prima ar fi că visul n-are o însemnătate aparte: mintea continuă să rămână activă în timpul somului, iar visele nu sunt decât o manifestare a acestei activități. Imagini stocate de-a lungul zilei apar în vis.

Sigmund Freud

A doua ia în considerare o serie de procese care se petrec în timpul somnului, cum ar fi consolidarea memoriei și trage concluzia că visul ar fi expresia acestora.

În fine, a treia direcție de cercetatre acordă visului un loc central. Visul este important și e considerat o activitate psihică coerentă, care are un sens.

Ce înseamnă visele?

În concepția psihologiei moderne, descâlcirea visului ține în primul rând de contexul individual.

În vis apar imagini și simboluri specifice celui care le visează. Drept urmare doar el poate să descâlcească semnificația a ceea ce a visat.

Un alt fel de răspuns oferă Carl Gustav Jung, care a lucrat o vreme cu Freud dar ale cărui idei s-au desprins treptat de ale acestuia.

După cum afirmă Jung, există și vise cu o semnificație suprapersonală, adică visuri colective, visuri în care sensul trebuie căutat prin analogii cu trecutul.

Toți avem acces la o moștenire ancestrală a unor reprezentări posibile.

El numește aceste imagini, aceste reprezentări - arhetipuri.

Sunt simboluri universale care pot fi găsite în religie, în basme și mituri, iar la nivel individual ele apar în vise.
Sus In jos
http://www.freewebs.com/extreme-weather/
dany
Secret Agents
Secret Agents
dany


Numarul mesajelor : 47
Varsta : 33
Localizare : Fieni
Data de inscriere : 25/08/2008

Despre vise Empty
MesajSubiect: Re: Despre vise   Despre vise EmptyMier Aug 27, 2008 11:41 pm

visele.. imi plac foarte mult dar multe sunt urate si trimise de diavol..ceea ce este ciudat la mine de fiecare data cand visez eu stiu unde sunt si de ce visez si stiu sa fac deosebire ca visez si nu este realitate!!! nu multi pot asa ceva!!
Sus In jos
NeXuS
Administrator
Administrator
NeXuS


Numarul mesajelor : 290
Varsta : 34
Localizare : On the top of the world !
Data de inscriere : 23/08/2008

Despre vise Empty
MesajSubiect: Re: Despre vise   Despre vise EmptyMier Aug 27, 2008 11:58 pm

eu am avut o sumedenie de vise mai putin placute de la diavol...am sa le postez maine...sunt foarte interesante si un vis care este de la Dumnezeu...
Sus In jos
http://www.freewebs.com/extreme-weather/
dany
Secret Agents
Secret Agents
dany


Numarul mesajelor : 47
Varsta : 33
Localizare : Fieni
Data de inscriere : 25/08/2008

Despre vise Empty
MesajSubiect: Re: Despre vise   Despre vise EmptyJoi Aug 28, 2008 12:01 am

aha.. mda..sa vedem!!!
Sus In jos
Continut sponsorizat





Despre vise Empty
MesajSubiect: Re: Despre vise   Despre vise Empty

Sus In jos
 
Despre vise
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Premonitii - Vise premonitorii - Revelatii - Profetii
» despre ganduri
» Despre Biblie
» Despre Dumnezeu
» Despre Wrestling

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
The NeXuS World :: Astrologie si Paranormal-
Mergi direct la: