The NeXuS World
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

The NeXuS World

you will see
 
AcasaPortalGalerieUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Cinstirea Sfintelor Icoane

In jos 
3 participan?i
AutorMesaj
NeXuS
Administrator
Administrator
NeXuS


Numarul mesajelor : 290
Varsta : 34
Localizare : On the top of the world !
Data de inscriere : 23/08/2008

Cinstirea Sfintelor Icoane Empty
MesajSubiect: Cinstirea Sfintelor Icoane   Cinstirea Sfintelor Icoane EmptyDum Aug 24, 2008 3:40 pm

CINSTIREA ICOANELOR:

1. Adam a fost facut dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu (Fac. 1, 26-27)

2. Iisus Hristos, ca om, este chipul lui Dumnezeu (II Cor. 4, 4; Col. 1, 15).

3. Iisus Hristos este “chipul fiintei lui Dumnezeu” (Evrei 1, 3).

4. In Iisus Hristos, Dumnezeu S-a aratat in Trup (I Tim. 3, 16) si cu chip de om (Filip. 2, 7-8 ).

5. Sfantul Duh S-a aratat la Iordan in chip de porumbel (Matei 3, 16-23).

6. Sfantul Duh la Sfanta Cincizecime S-a aratat in chip de limbi ca de foc (Fapte 2, 3). Si toate acestea sunt chipuri fara sa fie idolatrie.

7. In Testamentul Vechi icoanele au fost facute chiar cu porunca lui Dumnezeu (vezi Ies. 25, 18-22; 26, 31 s.a.).

8. Dumnezeu Insusi - Care a poruncit categoric prin porunca I a Decalogului a nu ne inchina la idoli - a poruncit a se face chipurile de heruvimi, ceea ce inseamna ca acesti heruvimi lucrati de mana de om sunt icoane si nu idoli.

9. Aceste icoane ale Vechiului Testament se chemau “heruvimii slavei” (Evrei 9, 5).

10. Perdelele, covoarele si alte obiecte din biserica veche au fost facute cu chipuri de heruvimi, la porunca lui Dumnezeu (Ies. 36, 8 si 37, 7-9; II Parai. 3, 10-14; III Regi 6, 23-28 ).

11. Inaintea icoanelor din Vechiul Testament se aduceau jertfe (III Regi 3, 15).

12. Inaintea acestor icoane ale heruvimilor se cantau lui Dumnezeu cantari de lauda si de preamarire (Ps. 137, 1).

13. Inaintea icoanelor din Vechiul Testament se aprindeau candele, preotii le tamaiau cu mare cinste, dupa porunca lui Dumnezeu si iudeii le venerau si se inchinau la ele (vezi Ies. 30, 6-8; 27, 20-21, Iosua 7, 6).

14. Cinstirea acestor chipuri de heruvimi - ce erau in templu - niciodata nu a fost dezaprobata de Hristos sau de Sfintii Apostoli.

15. Atat Mantuitorul cat si Sfintii Apostoli au cinstit si s-au inchinat in templu inaintea acestor chipuri facute de maini omenesti (Marcu 11,7; Fapte 24, 11 s.a.).

16. In Testamentul Nou inchinarea la idoli este oprita cu anatema, iar inchinarea la sfintele icoane nicidecum, nefiind totuna icoana cu idolul; idolii se socoteau a fi zei sau dumnezei, pe cand icoana este numai o inchipuire, a carei cinste trece la chipul cel dintai, adica la cel zugravit pe ea: fie a lui Dumnezeu, fie al Maicii Domnului sau al vreunui sfant.

17. Istoria Sfintei Traditii si practica dintotdeauna a Bisericii si pana azi, sfintele icoane au fost cinstite si venerate.

18. Icoanelor si sfintilor se aduce venerare iar nu adorare, care se cuvine numai lui Dumnezeu.

19. In fata icoanelor ceri mijlocire si ajutor duhovnicesc, nicidecum nu le rostesti: “Miluieste-ma, caci tu esti dumnezeul meu.”
Sus In jos
http://www.freewebs.com/extreme-weather/
vali
Secret Agents
Secret Agents
vali


Numarul mesajelor : 10
Varsta : 50
Localizare : unde rautatea si prostia ajung cu greu
Data de inscriere : 28/08/2008

Cinstirea Sfintelor Icoane Empty
MesajSubiect: Re: Cinstirea Sfintelor Icoane   Cinstirea Sfintelor Icoane EmptyJoi Aug 28, 2008 11:37 am

NeXuS a scris:
CINSTIREA ICOANELOR:

1. Adam a fost facut dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu (Fac. 1, 26-27)

2. Iisus Hristos, ca om, este chipul lui Dumnezeu (II Cor. 4, 4; Col. 1, 15).

3. Iisus Hristos este “chipul fiintei lui Dumnezeu” (Evrei 1, 3).

4. In Iisus Hristos, Dumnezeu S-a aratat in Trup (I Tim. 3, 16) si cu chip de om (Filip. 2, 7-8 ).

5. Sfantul Duh S-a aratat la Iordan in chip de porumbel (Matei 3, 16-23).

6. Sfantul Duh la Sfanta Cincizecime S-a aratat in chip de limbi ca de foc (Fapte 2, 3). Si toate acestea sunt chipuri fara sa fie idolatrie.

7. In Testamentul Vechi icoanele au fost facute chiar cu porunca lui Dumnezeu (vezi Ies. 25, 18-22; 26, 31 s.a.).

8. Dumnezeu Insusi - Care a poruncit categoric prin porunca I a Decalogului a nu ne inchina la idoli - a poruncit a se face chipurile de heruvimi, ceea ce inseamna ca acesti heruvimi lucrati de mana de om sunt icoane si nu idoli.

9. Aceste icoane ale Vechiului Testament se chemau “heruvimii slavei” (Evrei 9, 5).

10. Perdelele, covoarele si alte obiecte din biserica veche au fost facute cu chipuri de heruvimi, la porunca lui Dumnezeu (Ies. 36, 8 si 37, 7-9; II Parai. 3, 10-14; III Regi 6, 23-28 ).

11. Inaintea icoanelor din Vechiul Testament se aduceau jertfe (III Regi 3, 15).

12. Inaintea acestor icoane ale heruvimilor se cantau lui Dumnezeu cantari de lauda si de preamarire (Ps. 137, 1).

13. Inaintea icoanelor din Vechiul Testament se aprindeau candele, preotii le tamaiau cu mare cinste, dupa porunca lui Dumnezeu si iudeii le venerau si se inchinau la ele (vezi Ies. 30, 6-8; 27, 20-21, Iosua 7, 6).

14. Cinstirea acestor chipuri de heruvimi - ce erau in templu - niciodata nu a fost dezaprobata de Hristos sau de Sfintii Apostoli.

15. Atat Mantuitorul cat si Sfintii Apostoli au cinstit si s-au inchinat in templu inaintea acestor chipuri facute de maini omenesti (Marcu 11,7; Fapte 24, 11 s.a.).

16. In Testamentul Nou inchinarea la idoli este oprita cu anatema, iar inchinarea la sfintele icoane nicidecum, nefiind totuna icoana cu idolul; idolii se socoteau a fi zei sau dumnezei, pe cand icoana este numai o inchipuire, a carei cinste trece la chipul cel dintai, adica la cel zugravit pe ea: fie a lui Dumnezeu, fie al Maicii Domnului sau al vreunui sfant.

17. Istoria Sfintei Traditii si practica dintotdeauna a Bisericii si pana azi, sfintele icoane au fost cinstite si venerate.

18. Icoanelor si sfintilor se aduce venerare iar nu adorare, care se cuvine numai lui Dumnezeu.

19. In fata icoanelor ceri mijlocire si ajutor duhovnicesc, nicidecum nu le rostesti: “Miluieste-ma, caci tu esti dumnezeul meu.”


sorry man dar inchinarea la icoane e idolatrie curata, ca biserica nu recunoaste asta nu conteaza. daca ar recunoaste ar pierde sume mari de bani so nu ai sa vezi asa ceva .
Sus In jos
NeXuS
Administrator
Administrator
NeXuS


Numarul mesajelor : 290
Varsta : 34
Localizare : On the top of the world !
Data de inscriere : 23/08/2008

Cinstirea Sfintelor Icoane Empty
MesajSubiect: Re: Cinstirea Sfintelor Icoane   Cinstirea Sfintelor Icoane EmptyJoi Aug 28, 2008 11:43 am

vali...eu am auzit mai multe opinii...dar cele mai multe inclina spre inchinare icoanelor....la fel cum am vorbit cu mai multe Fete Bisericesti care au afirmat acelasi lucru....cat despre icoanele care se descopera si acum in grotele din Israel...ce sa mai zicem... Wink
Sus In jos
http://www.freewebs.com/extreme-weather/
vali
Secret Agents
Secret Agents
vali


Numarul mesajelor : 10
Varsta : 50
Localizare : unde rautatea si prostia ajung cu greu
Data de inscriere : 28/08/2008

Cinstirea Sfintelor Icoane Empty
MesajSubiect: Re: Cinstirea Sfintelor Icoane   Cinstirea Sfintelor Icoane EmptyJoi Aug 28, 2008 12:23 pm

NeXuS a scris:
vali...eu am auzit mai multe opinii...dar cele mai multe inclina spre inchinare icoanelor....la fel cum am vorbit cu mai multe Fete Bisericesti care au afirmat acelasi lucru....cat despre icoanele care se descopera si acum in grotele din Israel...ce sa mai zicem... Wink
e scris clar sa nu iti faci chip cioplit sau ceva asemanator cu ce este in ceruri ...... so cand faci o icoana incalci porunca
Sus In jos
NeXuS
Administrator
Administrator
NeXuS


Numarul mesajelor : 290
Varsta : 34
Localizare : On the top of the world !
Data de inscriere : 23/08/2008

Cinstirea Sfintelor Icoane Empty
MesajSubiect: Re: Cinstirea Sfintelor Icoane   Cinstirea Sfintelor Icoane EmptyJoi Aug 28, 2008 2:21 pm

vali a scris:
NeXuS a scris:
vali...eu am auzit mai multe opinii...dar cele mai multe inclina spre inchinare icoanelor....la fel cum am vorbit cu mai multe Fete Bisericesti care au afirmat acelasi lucru....cat despre icoanele care se descopera si acum in grotele din Israel...ce sa mai zicem... Wink
e scris clar sa nu iti faci chip cioplit sau ceva asemanator cu ce este in ceruri ...... so cand faci o icoana incalci porunca


da..vali dar aici eu cred ca se referea la sculturi si asemanari...dar Apostolii au spus ca aceste reprezentari ale unor Persoane Sfinte care au trait pe Pamant...pot fi slavite..dar ortodocsii cand se inchina icoanei nu se inchina ca si lui Dumnezeu ...nu stiu..parerile sunt impartite...eu am vazut icoane Facatoare de Minuni..si nu prea cred ca sunt simple nascociri..
Sus In jos
http://www.freewebs.com/extreme-weather/
vali
Secret Agents
Secret Agents
vali


Numarul mesajelor : 10
Varsta : 50
Localizare : unde rautatea si prostia ajung cu greu
Data de inscriere : 28/08/2008

Cinstirea Sfintelor Icoane Empty
MesajSubiect: Re: Cinstirea Sfintelor Icoane   Cinstirea Sfintelor Icoane EmptyJoi Aug 28, 2008 2:53 pm

NeXuS a scris:
vali a scris:
NeXuS a scris:
vali...eu am auzit mai multe opinii...dar cele mai multe inclina spre inchinare icoanelor....la fel cum am vorbit cu mai multe Fete Bisericesti care au afirmat acelasi lucru....cat despre icoanele care se descopera si acum in grotele din Israel...ce sa mai zicem... Wink
e scris clar sa nu iti faci chip cioplit sau ceva asemanator cu ce este in ceruri ...... so cand faci o icoana incalci porunca


da..vali dar aici eu cred ca se referea la sculturi si asemanari...dar Apostolii au spus ca aceste reprezentari ale unor Persoane Sfinte care au trait pe Pamant...pot fi slavite..dar ortodocsii cand se inchina icoanei nu se inchina ca si lui Dumnezeu ...nu stiu..parerile sunt impartite...eu am vazut icoane Facatoare de Minuni..si nu prea cred ca sunt simple nascociri..
nush io zic ca e idolatrie si nu voi face asta .
Sus In jos
Restauratorul
Secret Agents
Secret Agents
Restauratorul


Numarul mesajelor : 75
Data de inscriere : 27/08/2008

Cinstirea Sfintelor Icoane Empty
MesajSubiect: Re: Cinstirea Sfintelor Icoane   Cinstirea Sfintelor Icoane EmptyJoi Aug 28, 2008 3:04 pm

Pictarea icoanelor si inchinarea la icoane de orice fel este o blasfemie la adresa lui DUMNEZEU.
Sus In jos
NeXuS
Administrator
Administrator
NeXuS


Numarul mesajelor : 290
Varsta : 34
Localizare : On the top of the world !
Data de inscriere : 23/08/2008

Cinstirea Sfintelor Icoane Empty
MesajSubiect: Re: Cinstirea Sfintelor Icoane   Cinstirea Sfintelor Icoane EmptyJoi Aug 28, 2008 3:08 pm

da dar in Noul Testament..spune despre icoane ca nu reprezinta nicio inchinare la idoli..si ca nu reprezinta niciun pacat...slavirea lor... Surprised
Sus In jos
http://www.freewebs.com/extreme-weather/
Restauratorul
Secret Agents
Secret Agents
Restauratorul


Numarul mesajelor : 75
Data de inscriere : 27/08/2008

Cinstirea Sfintelor Icoane Empty
MesajSubiect: Re: Cinstirea Sfintelor Icoane   Cinstirea Sfintelor Icoane EmptyJoi Aug 28, 2008 3:11 pm

NeXuS a scris:
da dar in Noul Testament..spune despre icoane ca nu reprezinta nicio inchinare la idoli..si ca nu reprezinta niciun pacat...slavirea lor... Surprised
Unde scrie?
Sus In jos
NeXuS
Administrator
Administrator
NeXuS


Numarul mesajelor : 290
Varsta : 34
Localizare : On the top of the world !
Data de inscriere : 23/08/2008

Cinstirea Sfintelor Icoane Empty
MesajSubiect: Re: Cinstirea Sfintelor Icoane   Cinstirea Sfintelor Icoane EmptyJoi Aug 28, 2008 3:16 pm

am sa caut si in Biblie..dar pana atunci uite un citat:

„ Apostolii Il vedeau pe Hristos fata catre fata, fiindca El era prezent in trup. Insa noi, cei care nu-L vedem nemijlocit si nu-I auzim cuvintele, le putem totusi auzi prin intemediul cartilor sfintindu-ne astfel auzul si, prin el, sufletul. Ne socotim fericiti sa veneram cartile cu ajutorul carora auzim cele sfinte, fiind noi insine sfintiti. La fel, prin mijlocirea chipului, contemplam aspectul fizic al lui Hristos, minunile si patima Sa. Aceasta contemplatie ne sfinteste vederea, si, prin ea, sufletul. Ne socotim fericiti si veneram acest chip inaltandu-ne dupa putinta, de la infatisarea fizica pana la vederea slavei Dumnezeiesti”

Sf. Ioan Damaschin - Tratat despre icoane III
Sus In jos
http://www.freewebs.com/extreme-weather/
vali
Secret Agents
Secret Agents
vali


Numarul mesajelor : 10
Varsta : 50
Localizare : unde rautatea si prostia ajung cu greu
Data de inscriere : 28/08/2008

Cinstirea Sfintelor Icoane Empty
MesajSubiect: Re: Cinstirea Sfintelor Icoane   Cinstirea Sfintelor Icoane EmptyJoi Aug 28, 2008 3:20 pm

NeXuS a scris:
am sa caut si in Biblie..dar pana atunci uite un citat:

„ Apostolii Il vedeau pe Hristos fata catre fata, fiindca El era prezent in trup. Insa noi, cei care nu-L vedem nemijlocit si nu-I auzim cuvintele, le putem totusi auzi prin intemediul cartilor sfintindu-ne astfel auzul si, prin el, sufletul. Ne socotim fericiti sa veneram cartile cu ajutorul carora auzim cele sfinte, fiind noi insine sfintiti. La fel, prin mijlocirea chipului, contemplam aspectul fizic al lui Hristos, minunile si patima Sa. Aceasta contemplatie ne sfinteste vederea, si, prin ea, sufletul. Ne socotim fericiti si veneram acest chip inaltandu-ne dupa putinta, de la infatisarea fizica pana la vederea slavei Dumnezeiesti”

Sf. Ioan Damaschin - Tratat despre icoane III

adica tu vrei un popa care cu asta se ocupa sa zica ceva contra? Rolling Eyes
Sus In jos
NeXuS
Administrator
Administrator
NeXuS


Numarul mesajelor : 290
Varsta : 34
Localizare : On the top of the world !
Data de inscriere : 23/08/2008

Cinstirea Sfintelor Icoane Empty
MesajSubiect: Re: Cinstirea Sfintelor Icoane   Cinstirea Sfintelor Icoane EmptyJoi Aug 28, 2008 3:26 pm

da ma vali..dar cei care au scris unele invataturi...s-au inchinat icoanelor si L-au preaslavit pe Dumnezeu au ajuns sfinti...eu personal am cunoscut un sfant in viata...
Sus In jos
http://www.freewebs.com/extreme-weather/
vali
Secret Agents
Secret Agents
vali


Numarul mesajelor : 10
Varsta : 50
Localizare : unde rautatea si prostia ajung cu greu
Data de inscriere : 28/08/2008

Cinstirea Sfintelor Icoane Empty
MesajSubiect: Re: Cinstirea Sfintelor Icoane   Cinstirea Sfintelor Icoane EmptyJoi Aug 28, 2008 3:31 pm

NeXuS a scris:
da ma vali..dar cei care au scris unele invataturi...s-au inchinat icoanelor si L-au preaslavit pe Dumnezeu au ajuns sfinti...eu personal am cunoscut un sfant in viata...

cine la declarat sfant ia trimite-l la mine sa ma declare si pe mine Razz
Sus In jos
NeXuS
Administrator
Administrator
NeXuS


Numarul mesajelor : 290
Varsta : 34
Localizare : On the top of the world !
Data de inscriere : 23/08/2008

Cinstirea Sfintelor Icoane Empty
MesajSubiect: Re: Cinstirea Sfintelor Icoane   Cinstirea Sfintelor Icoane EmptyJoi Aug 28, 2008 3:34 pm

vali a scris:


cine la declarat sfant ia trimite-l la mine sa ma declare si pe mine Razz

ok vali..direct la tine il trimit.......da ca sa devii sfant mai ai mult de muncit...
Sus In jos
http://www.freewebs.com/extreme-weather/
vali
Secret Agents
Secret Agents
vali


Numarul mesajelor : 10
Varsta : 50
Localizare : unde rautatea si prostia ajung cu greu
Data de inscriere : 28/08/2008

Cinstirea Sfintelor Icoane Empty
MesajSubiect: Re: Cinstirea Sfintelor Icoane   Cinstirea Sfintelor Icoane EmptyJoi Aug 28, 2008 3:45 pm

NeXuS a scris:
vali a scris:


cine la declarat sfant ia trimite-l la mine sa ma declare si pe mine Razz

ok vali..direct la tine il trimit.......da ca sa devii sfant mai ai mult de muncit...
mai o batrana pe care am ajutat-o mi-a zis ca sint sfant acu vreau sa imi confirme o fata bisericeasca
Sus In jos
NeXuS
Administrator
Administrator
NeXuS


Numarul mesajelor : 290
Varsta : 34
Localizare : On the top of the world !
Data de inscriere : 23/08/2008

Cinstirea Sfintelor Icoane Empty
MesajSubiect: Re: Cinstirea Sfintelor Icoane   Cinstirea Sfintelor Icoane EmptyJoi Aug 28, 2008 3:53 pm

[quote="vali"][quote="NeXuS"]
vali a scris:


mai o batrana pe care am ajutat-o mi-a zis ca sint sfant acu vreau sa imi confirme o fata bisericeasca

ai ceva mai special fata de alti..inseamna ai sufletul curat.... Very Happy
Sus In jos
http://www.freewebs.com/extreme-weather/
vali
Secret Agents
Secret Agents
vali


Numarul mesajelor : 10
Varsta : 50
Localizare : unde rautatea si prostia ajung cu greu
Data de inscriere : 28/08/2008

Cinstirea Sfintelor Icoane Empty
MesajSubiect: Re: Cinstirea Sfintelor Icoane   Cinstirea Sfintelor Icoane EmptyJoi Aug 28, 2008 4:24 pm

[quote="NeXuS"][quote="vali"]
NeXuS a scris:
vali a scris:


mai o batrana pe care am ajutat-o mi-a zis ca sint sfant acu vreau sa imi confirme o fata bisericeasca

ai ceva mai special fata de alti..inseamna ai sufletul curat.... Very Happy
glumeam nu am nimic special sint un om ca toti oamenii
Sus In jos
Restauratorul
Secret Agents
Secret Agents
Restauratorul


Numarul mesajelor : 75
Data de inscriere : 27/08/2008

Cinstirea Sfintelor Icoane Empty
MesajSubiect: Re: Cinstirea Sfintelor Icoane   Cinstirea Sfintelor Icoane EmptyVin Aug 29, 2008 5:49 pm

NeXuS a scris:
da ma vali..dar cei care au scris unele invataturi...s-au inchinat icoanelor si L-au preaslavit pe Dumnezeu au ajuns sfinti...eu personal am cunoscut un sfant in viata...
Apostolii lui Iisus Hristos nu s-au inchinat la icoane!
Sus In jos
NeXuS
Administrator
Administrator
NeXuS


Numarul mesajelor : 290
Varsta : 34
Localizare : On the top of the world !
Data de inscriere : 23/08/2008

Cinstirea Sfintelor Icoane Empty
MesajSubiect: Re: Cinstirea Sfintelor Icoane   Cinstirea Sfintelor Icoane EmptyVin Aug 29, 2008 8:25 pm

Restauratorul a scris:

Apostolii lui Iisus Hristos nu s-au inchinat la icoane!

nu stiu daca s-au inchinat sau nu...ei L-au vazut pe Iisus.....ce nevoie mai aveau de inchinare la icoane ??....cum era credinta pe vremea aceea si cum este acum ??..in Sfanta Traditie se pomeneste despre cultul icoanelor ca fiind sfant si fara de pacat....scrierile vechi s-au pastrat...
Sus In jos
http://www.freewebs.com/extreme-weather/
Continut sponsorizat





Cinstirea Sfintelor Icoane Empty
MesajSubiect: Re: Cinstirea Sfintelor Icoane   Cinstirea Sfintelor Icoane Empty

Sus In jos
 
Cinstirea Sfintelor Icoane
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Cinstirea Sfintilor

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
The NeXuS World :: Religie si Spiritualitate-
Mergi direct la: