The NeXuS World
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

The NeXuS World

you will see
 
AcasaPortalGalerieUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 F A C E R E A - INTAIA CARTE A LUI MOISE

In jos 
3 participan?i
AutorMesaj
Restauratorul
Secret Agents
Secret Agents
Restauratorul


Numarul mesajelor : 75
Data de inscriere : 27/08/2008

F A C E R E A - INTAIA CARTE A LUI MOISE Empty
MesajSubiect: F A C E R E A - INTAIA CARTE A LUI MOISE   F A C E R E A - INTAIA CARTE A LUI MOISE EmptyJoi Aug 28, 2008 8:08 am

In a cata zi a fost facut Adam?In a cata zi a fost facuta Eva?In a cata zi au fost facuti oamenii?
Sus In jos
NeXuS
Administrator
Administrator
NeXuS


Numarul mesajelor : 290
Varsta : 34
Localizare : On the top of the world !
Data de inscriere : 23/08/2008

F A C E R E A - INTAIA CARTE A LUI MOISE Empty
MesajSubiect: Re: F A C E R E A - INTAIA CARTE A LUI MOISE   F A C E R E A - INTAIA CARTE A LUI MOISE EmptyJoi Aug 28, 2008 11:17 am

Restauratorul a scris:
In a cata zi a fost facut Adam?In a cata zi a fost facuta Eva?In a cata zi au fost facuti oamenii?

Adam a fost facut in a sasea zi...Eva in a saptea zi dimineata devreme....asa reiese din Biblie...daca te gandesti cand l-a facut Dumnezeu pe om reiese ca in a sasea zi....ca si prim om....
Sus In jos
http://www.freewebs.com/extreme-weather/
Restauratorul
Secret Agents
Secret Agents
Restauratorul


Numarul mesajelor : 75
Data de inscriere : 27/08/2008

F A C E R E A - INTAIA CARTE A LUI MOISE Empty
MesajSubiect: Re: F A C E R E A - INTAIA CARTE A LUI MOISE   F A C E R E A - INTAIA CARTE A LUI MOISE EmptyJoi Aug 28, 2008 1:16 pm

NeXuS a scris:
Restauratorul a scris:
In a cata zi a fost facut Adam?In a cata zi a fost facuta Eva?In a cata zi au fost facuti oamenii?

Adam a fost facut in a sasea zi...Eva in a saptea zi dimineata devreme....asa reiese din Biblie...daca te gandesti cand l-a facut Dumnezeu pe om reiese ca in a sasea zi....ca si prim om....
Cum arata pamantul in ziua in care DUMNEZEU l-a facut pe Adam?In ce loc de pe pamant a facut-o DUMNEZEU pe Eva?Cum arata pamantul in ziua in care i-a facut pe oameni?
Sus In jos
dany
Secret Agents
Secret Agents
dany


Numarul mesajelor : 47
Varsta : 33
Localizare : Fieni
Data de inscriere : 25/08/2008

F A C E R E A - INTAIA CARTE A LUI MOISE Empty
MesajSubiect: Re: F A C E R E A - INTAIA CARTE A LUI MOISE   F A C E R E A - INTAIA CARTE A LUI MOISE EmptyJoi Aug 28, 2008 5:47 pm

care oameni..ca nu a facut decat pe ADAM si EVA dupa aceea sau inmultit..... ca el este creeatorul este alceva.... ca si in ziua de azi DUMNEZEU creeaza oameni!!!
Sus In jos
NeXuS
Administrator
Administrator
NeXuS


Numarul mesajelor : 290
Varsta : 34
Localizare : On the top of the world !
Data de inscriere : 23/08/2008

F A C E R E A - INTAIA CARTE A LUI MOISE Empty
MesajSubiect: Re: F A C E R E A - INTAIA CARTE A LUI MOISE   F A C E R E A - INTAIA CARTE A LUI MOISE EmptyJoi Aug 28, 2008 5:50 pm

Da..Dumnezeu i-a creat la inceput doar pe Adam si pe Eva.....Pamantul arata altfel fata de pamantul de astazi...era nelocuit si era apa peste tot....
Sus In jos
http://www.freewebs.com/extreme-weather/
Restauratorul
Secret Agents
Secret Agents
Restauratorul


Numarul mesajelor : 75
Data de inscriere : 27/08/2008

F A C E R E A - INTAIA CARTE A LUI MOISE Empty
MesajSubiect: Re: F A C E R E A - INTAIA CARTE A LUI MOISE   F A C E R E A - INTAIA CARTE A LUI MOISE EmptyJoi Aug 28, 2008 10:03 pm

NeXuS a scris:
Da..Dumnezeu i-a creat la inceput doar pe Adam si pe Eva.....Pamantul arata altfel fata de pamantul de astazi...era nelocuit si era apa peste tot....
Stimate "Nexus" raspunde te rog la ultimile mele intrebari!
Sus In jos
NeXuS
Administrator
Administrator
NeXuS


Numarul mesajelor : 290
Varsta : 34
Localizare : On the top of the world !
Data de inscriere : 23/08/2008

F A C E R E A - INTAIA CARTE A LUI MOISE Empty
MesajSubiect: Re: F A C E R E A - INTAIA CARTE A LUI MOISE   F A C E R E A - INTAIA CARTE A LUI MOISE EmptyVin Aug 29, 2008 10:30 am

Restauratorul a scris:

Cum arata pamantul in ziua in care DUMNEZEU l-a facut pe Adam?In ce loc de pe pamant a facut-o DUMNEZEU pe Eva?Cum arata pamantul in ziua in care i-a facut pe oameni?


Pamantul era:
2. Și pământul era netocmit și gol. Întuneric era deasupra adâncului și Duhul lui Dumnezeu Se purta pe deasupra apelor. (Geneza cap.1:2)
Dumnezeu I-a facut atat pe Adam cat si pe Eva in Gradina Eden...in ziua in care I-a facut Dumnezeu pe oameni..totul era plin de viata.....
Sus In jos
http://www.freewebs.com/extreme-weather/
Restauratorul
Secret Agents
Secret Agents
Restauratorul


Numarul mesajelor : 75
Data de inscriere : 27/08/2008

F A C E R E A - INTAIA CARTE A LUI MOISE Empty
MesajSubiect: Re: F A C E R E A - INTAIA CARTE A LUI MOISE   F A C E R E A - INTAIA CARTE A LUI MOISE EmptyVin Aug 29, 2008 5:45 pm

NeXuS a scris:
Restauratorul a scris:

Cum arata pamantul in ziua in care DUMNEZEU l-a facut pe Adam?In ce loc de pe pamant a facut-o DUMNEZEU pe Eva?Cum arata pamantul in ziua in care i-a facut pe oameni?


Pamantul era:
2. Și pământul era netocmit și gol. Întuneric era deasupra adâncului și Duhul lui Dumnezeu Se purta pe deasupra apelor. (Geneza cap.1:2)
Dumnezeu I-a facut atat pe Adam cat si pe Eva in Gradina Eden...in ziua in care I-a facut Dumnezeu pe oameni..totul era plin de viata.....
Citeste cu atentie:
-"Biblia Ortodoxă,"Facerea",Capitolul 1:
9. Și a zis Dumnezeu: "Să se adune apele cele de sub cer la un loc și să se arate uscatul!" Și a fost așa. și s-au adunat apele cele de sub cer la locurile lor și s-a arătat uscatul.
10. Uscatul l-a numit Dumnezeu pământ, iar adunarea apelor a numit-o mări. Și a văzut Dumnezeu că este bine."
-"Biblia Ortodoxă,"Facerea",Capitolul 2:
5. Pe câmp nu se afla nici un copăcel, iar iarba de pe el nu începuse a odrăsli, pentru că Domnul Dumnezeu nu trimisese încă ploaie pe pământ și nu era nimeni ca să lucreze pământul.
6. Ci numai abur ieșea din pământ și umezea toată fața pământului.
7. Atunci, luând Domnul Dumnezeu țărână din pământ, a făcut pe om și a suflat în fața lui suflare de viață și s-a făcut omul ființă vie.
8. Apoi Domnul Dumnezeu a sădit o grădină în Eden, spre răsărit, și a pus acolo pe omul pe care-l zidise.
9. Și a făcut Domnul Dumnezeu să răsară din pământ tot soiul de pomi, plăcuți la vedere și cu roade bune de mâncat; iar în mijlocul raiului era pomul vieții și pomul cunoștinței binelui și răului."
Ce concluzie tragi citind cele 2 citate din biblie privind ziua in care DUMNEZEU l-a facut pe Adam?Eu inteleg ca Adam a fost facut in ziua a treia inainte ca pe pamant (in afara Raiului)sa fie vreun copacel sau verdeata.
Sus In jos
NeXuS
Administrator
Administrator
NeXuS


Numarul mesajelor : 290
Varsta : 34
Localizare : On the top of the world !
Data de inscriere : 23/08/2008

F A C E R E A - INTAIA CARTE A LUI MOISE Empty
MesajSubiect: Re: F A C E R E A - INTAIA CARTE A LUI MOISE   F A C E R E A - INTAIA CARTE A LUI MOISE EmptyVin Aug 29, 2008 8:22 pm

da..dar doar in ziua a saptea omul a devenit practic suflet cu viata.....atunci i-a facut Dumnezeul lui Adam femeia ca sa nu fie singur...
Sus In jos
http://www.freewebs.com/extreme-weather/
Restauratorul
Secret Agents
Secret Agents
Restauratorul


Numarul mesajelor : 75
Data de inscriere : 27/08/2008

F A C E R E A - INTAIA CARTE A LUI MOISE Empty
MesajSubiect: Re: F A C E R E A - INTAIA CARTE A LUI MOISE   F A C E R E A - INTAIA CARTE A LUI MOISE EmptySam Aug 30, 2008 3:17 pm

NeXuS a scris:
da..dar doar in ziua a saptea omul a devenit practic suflet cu viata.....atunci i-a facut Dumnezeul lui Adam femeia ca sa nu fie singur...
Ce da dar...?Sa inteleg ca te-am convins ca Adam a fost facut in ziua treia?!?Adam avea Suflet (adica suflare de viata) de cand l-a facut DUMNEZEU in ziua a treia,iar Eva era in Adam!Eu cred ca Eva a fost facuta din coasta lui Adam fie in ziua a sasea dupa ce a facut animalele,fie in una din zilele ce au urmat zilei a saptea,caci cam asa rezulta din "Facerea",cap.2.
In a cata zi a fost facuta Eva?In a cata zi au fost facuti oamenii?
Sus In jos
NeXuS
Administrator
Administrator
NeXuS


Numarul mesajelor : 290
Varsta : 34
Localizare : On the top of the world !
Data de inscriere : 23/08/2008

F A C E R E A - INTAIA CARTE A LUI MOISE Empty
MesajSubiect: Re: F A C E R E A - INTAIA CARTE A LUI MOISE   F A C E R E A - INTAIA CARTE A LUI MOISE EmptySam Aug 30, 2008 6:30 pm

Facerea cap.1:
26. Și a
zis Dumnezeu: "Să facem om după chipul și după asemănarea
Noastră, ca să stăpânească peștii mării, păsările cerului,
animalele domestice, toate vietățile ce se târăsc pe
pământ și tot pământul!"
27. Și a făcut Dumnezeu pe om după chipul Său; după chipul lui
Dumnezeu l-a făcut; a făcut bărbat și femeie.

aici nu inteleg..din moment ce Dumnezeu L-a facut prima data pe barbat....nu putea sa faca in acelasi timp barbatul si femeia...ca aici zice:

Facerea cap.2:

21. Atunci a adus Domnul Dumnezeu asupra lui Adam somn greu; și, dacă a adormit, a luat una din coastele lui și a plinit locul ei cu carne.
22. Iar coasta luată din Adam a făcut-o Domnul Dumnezeu femeie și a adus-o la Adam.

eu deduc ca Dumnezeu L-a facut pe om adica pe Adam in ziua a sasea cum arata mai sus iar pe femeie..pe Eva in ziua a saptea dimineata devreme....
Sus In jos
http://www.freewebs.com/extreme-weather/
Restauratorul
Secret Agents
Secret Agents
Restauratorul


Numarul mesajelor : 75
Data de inscriere : 27/08/2008

F A C E R E A - INTAIA CARTE A LUI MOISE Empty
MesajSubiect: Re: F A C E R E A - INTAIA CARTE A LUI MOISE   F A C E R E A - INTAIA CARTE A LUI MOISE EmptySam Aug 30, 2008 10:10 pm

NeXuS a scris:

eu deduc ca Dumnezeu L-a facut pe om adica pe Adam in ziua a sasea cum arata mai sus iar pe femeie..pe Eva in ziua a saptea dimineata devreme....
NU!DUMNEZEU s-a odihnit in ziua a saptea!Citeste te rog de mai multe ori ce am scris sa citesti!Dumnezeu a facut lumea in sase zile si in a saptea zi s-a odihnit!DUMNEZEU nu mai face nimic altceva decat sa sustina universul si implicit Sufletele noastre pe care le-a facut asa cum scrie in "Facerea".
Sus In jos
NeXuS
Administrator
Administrator
NeXuS


Numarul mesajelor : 290
Varsta : 34
Localizare : On the top of the world !
Data de inscriere : 23/08/2008

F A C E R E A - INTAIA CARTE A LUI MOISE Empty
MesajSubiect: Re: F A C E R E A - INTAIA CARTE A LUI MOISE   F A C E R E A - INTAIA CARTE A LUI MOISE EmptySam Aug 30, 2008 10:37 pm

cand s-a terminat ziua a sasea...spune in Biblie ca era ziua a saptea iar Dumnezeu a facut-o pe femeie din coasta lui Adam.....eu asa am inteles....stiu ca Dumnezeu s-a odihnit in ziua a saptea...
Sus In jos
http://www.freewebs.com/extreme-weather/
Restauratorul
Secret Agents
Secret Agents
Restauratorul


Numarul mesajelor : 75
Data de inscriere : 27/08/2008

F A C E R E A - INTAIA CARTE A LUI MOISE Empty
MesajSubiect: Re: F A C E R E A - INTAIA CARTE A LUI MOISE   F A C E R E A - INTAIA CARTE A LUI MOISE EmptyLun Sept 01, 2008 10:36 pm

NeXuS a scris:
cand s-a terminat ziua a sasea...spune in Biblie ca era ziua a saptea iar Dumnezeu a facut-o pe femeie din coasta lui Adam.....eu asa am inteles....stiu ca Dumnezeu s-a odihnit in ziua a saptea...
Citeste!Citeste!Citeste!
Sus In jos
NeXuS
Administrator
Administrator
NeXuS


Numarul mesajelor : 290
Varsta : 34
Localizare : On the top of the world !
Data de inscriere : 23/08/2008

F A C E R E A - INTAIA CARTE A LUI MOISE Empty
MesajSubiect: Re: F A C E R E A - INTAIA CARTE A LUI MOISE   F A C E R E A - INTAIA CARTE A LUI MOISE EmptyMar Sept 02, 2008 10:50 am

Restauratorul a scris:
NeXuS a scris:
cand s-a terminat ziua a sasea...spune in Biblie ca era ziua a saptea iar Dumnezeu a facut-o pe femeie din coasta lui Adam.....eu asa am inteles....stiu ca Dumnezeu s-a odihnit in ziua a saptea...
Citeste!Citeste!Citeste!

ok..incerc sa inteleg....
Sus In jos
http://www.freewebs.com/extreme-weather/
Restauratorul
Secret Agents
Secret Agents
Restauratorul


Numarul mesajelor : 75
Data de inscriere : 27/08/2008

F A C E R E A - INTAIA CARTE A LUI MOISE Empty
MesajSubiect: Re: F A C E R E A - INTAIA CARTE A LUI MOISE   F A C E R E A - INTAIA CARTE A LUI MOISE EmptyMier Sept 03, 2008 7:30 am

NeXuS a scris:
Restauratorul a scris:
NeXuS a scris:
cand s-a terminat ziua a sasea...spune in Biblie ca era ziua a saptea iar Dumnezeu a facut-o pe femeie din coasta lui Adam.....eu asa am inteles....stiu ca Dumnezeu s-a odihnit in ziua a saptea...
Citeste!Citeste!Citeste!

ok..incerc sa inteleg....
Astept sa intelegi!
Sus In jos
Continut sponsorizat





F A C E R E A - INTAIA CARTE A LUI MOISE Empty
MesajSubiect: Re: F A C E R E A - INTAIA CARTE A LUI MOISE   F A C E R E A - INTAIA CARTE A LUI MOISE Empty

Sus In jos
 
F A C E R E A - INTAIA CARTE A LUI MOISE
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
The NeXuS World :: Religie si Spiritualitate-
Mergi direct la: